SVG je zkratka z anglického scalable vector graphics a označuje se tak grafický formát, či lépe řešeno značkovací jazyk založený na jazyce XML. Konsorcium W3C, které navrhuje standardy internetu, ho vytvořilo v roce 1999.
Jak už název napovídá, SVG grafika, na rozdíl od dříve používaných obrázků JPG, PNG či GIF, je grafikou vektorovou. To znamená, že třeba obrázek ikonky není v souboru popsán pixel po pixelu, ale pomocí čar, křivek a dalších tvarů. To umožňuje ikonku nekonečně zvětšovat, bez rozmazání či zhoršení kvality. I proto se SVG grafika na internetu rozšířila v souvislosti s rozmachem responzivních webů (webů, které se přizpůsobují zobrazovacímu zařízení).
Další velkou výhodou SVG je fakt, že data jsou v souboru zapsána ve formě textu. To jednak umožňuje obrázky různě přebarvovat, animovat a jinak s nimi manipulovat. A jednak pak lze na SVG grafiku aplikovat beztrátové kompresní algoritmy (např. osvědčený gzip), které se již dříve používaly na HTML kód stránek, kaskádové styly či JavaScript.