K čemu je RSS užitečný
Koncept RSS pochází z března 1999, je tedy více než 25 let starý. V té době ještě neexistovaly sociální sítě, newslettery ani dnešní technologie notifikací. Různé weby nepravidelně publikovaly své aktuality, do toho začaly vznikat první weblogy, kam jejich autoři občasně přidávali články a k nim pak komentáře návštěvníků. Uživatelé však neměli k dispozici žádný jednoduchý způsob, jak tyto změny sledovat na jediném místě.
Pokud jste si chtěli ověřit, zda na daném webu něco přibylo, museli jste si ho ručně otevřít v prohlížeči a podívat se, co je nového. Sledování více takových zdrojů bylo samozřejmě časově velmi náročné. Formát RSS, který navrhla společnost Netscape, umožňuje tento proces automatizovat.
E-book za mail
Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.
Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.
RSS kanál
Na straně serveru poskytujícího obsah je RSS vlastně jednoduchým dynamicky generovaným XML souborem. Říká se mu RSS kanál, má přesně danou strukturu a server do něj promítá výtah z nejnovějších nabízených informací.
Přítomnost RSS kanálu je obvykle indikována typickou oranžovou ikonkou. Obvykle ho najdete na adrese www.domena.cz/feed
, nebo www.domena.cz/rss
. A bývá také zvykem na existenci RSS kanálu upozornit pomocí elementu link
, který umístíme do hlavičky stránky:
RSS čtečky
Uživatelé k prohlížení těchto RSS kanálů používají speciální program nazývaný RSS čtečka. Říká se jim také RSS agregátor nebo anglicky RSS reader. RSS čtečka si v nastaveném intervalu pravidelně stahuje RSS kanál s nejnovějším obsahem a pokud zjistí jeho změnu, novinky vypíše.
RSS čtečky existují v podobě specializovaných webů, například Feedly. Také bývají součástí jiných programů, například prohlížečů, správců e-mailů (třeba Outlook) či instant messengerů. Dokonce vznikly RSS čtečky, které vám budou novinky automaticky posílat mailem (např. Zapier).
Uživatel RSS čtečky tak ušetří čas a používání RSS je pro něj i pohodlnější, než kdyby musel neustále kontrolovat nové příspěvky na webu daného zdroje. RSS tedy vlastně funguje podobně jako zasílání newsletteru, návštěvník se však nemusí registrovat.
RSS v současnosti
Dnes, kdy většina uživatelů může sledovat své oblíbené weby na sociálních sítích, nechat si posílat jejich newslettery či si přihlásit notifikace daného webu, už význam RSS kanálů pro sledování novinek na webech hodně poklesl. Lidé ho však stále častěji používají ke sledování podcastů.
Nicméně stále platí, že vytvořit si RSS kanál téměř nic nestojí a pro některé uživatele může být užitečný.